lessphp fatal error: load error: failed to find /var/www/clients/client37/web95/web/wp-content/themes/theme54046-3/style.less Wstęp do Wokalnych Technik Agresywnych - część I - Mowa - Laboratorium Śpiewu i Mowy

Wstęp do Wokalnych Technik Agresywnych – część I

Wstęp do Wokalnych Technik Agresywnych - część I

Wielu osobom, które słyszą o pojęciach jak scream” czy growl”, od razu przychodzi na myśl zdarte gardło, niekontrolowane wydzieranie się i niszczenie swojego głosu. Oczywiście, jeśli robi się to niepoprawnie może do tego dojść, jednak z odpowiednią techniką głos wokalisty jest w 100% bezpieczny.

O fałszywych strunach głosowych

WTA (Wokalne Techniki Agresywne) są trudnym i skomplikowanym sposobem śpiewania. Robiąc growl” i scream” (w większości przypadków) nie używamy naszych prawdziwych strun głosowych - to doprowadziłoby do ich zniszczenia i nie uzyskalibyśmy oczekiwanego efektu. Podczas przesterowywania głosu korzystamy natomiast z przedsionkowych fałd głosowych (inaczej fałszywych strun głosowych). Znajdują się one nad właściwymi strunami i nie uczestniczą na co dzień w fonacji. Mogą jednak wspomagać dolne fałdy np. podczas infekcji, nasz głos jest wtedy ochrypły. Dlatego też osiągnięcie odpowiedniego poziomu w WTA jest bardzo czasochłonne, gdyż musimy korzystać z części naszego ciała, o których istnieniu większość z nas nawet nie wie. Używamy ich jednak na co dzień — odchrząkując czy wydając ochrypły odgłos podczas wzdychania.

Kilka słów o technice krzyczenia

Celem podczas krzyczenia jest wprowadzenie fałszywych strun w drgania i dołączenie oddechu. Nie ma znaczenia, którą odmianę screamu” czy growlu” wykonujemy. Nasz aparat pracuje podczas każdej z nich w bardzo podobny sposób. Najczęściej wykorzystywany przy krzyku jest falset, który przepuszczamy przez drgające struny. Podczas growlu” i jego odmian używa się natomiast zazwyczaj nisko osadzonego głosu, momentami cofniętego jak podczas ziewania.

Opanowanie powyższych technik i ich odmian nie należy do najprostszych. Wymaga ono pewnej znajomości aparatu głosowego, dzięki której możemy swobodnie go używać. W tym właśnie pomaga WTA, tworząc świadomość głosu, która umożliwia opanowanie każdej techniki i odmiany krzyku.

Antoni Olech

No Comments Yet.

Leave a comment